Głogów. Głogowscy miłośnicy wypraw rowerowych, a zapewne nie tylko oni, otrzymali ostatnio wyśmienity prezent. Jest nim przewodnik autorstwa Antoniego Boka: „Trasy rowerowe w okolicach Głogowa”.*

Jak autor zaznaczył we Wstępie, przewodnik obejmuje teren w promieniu ok. 30 km od Głogowa, całość zaś usystematyzowana jest w trzech rozdziałach obejmujących najbliższe okolice tego miasta oraz obszary położone na północ i południe.

Zaznaczyć należy, że chociaż proponowane przez Antoniego Boka trasy są projektami niezależnymi od istniejących już oznakowanych szlaków rowerowych, w dużym stopniu do nich nawiązują, co ułatwia oczywiście orientację w terenie. Inną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość wybierania przez czytelnika własnych wariantów wycieczkowych budowanych na informacjach zawartych w Przewodniku.

Jeszcze innym ważnym atutem opracowania jest unikanie rozwiązań zakładających przemieszczanie się rowerzystów odcinkami dróg o dużym natężeniu ruchu pojazdów samochodowych. To silny argument na rzecz bezpieczeństwa rowerowych turystów.

Użytkownik Przewodnika znajdzie w nim podstawowe informacje o charakterze administracyjnym, historycznym i przyrodniczym opisujące odwiedzane miejsca, a także różne warianty aż 25 tras dojazdowych i powrotnych. Najczęściej miejsca startu i meta znajdują się w Głogowie, ale nie jest to regułą, gdyż opisano także inne trasy, np. z Siedliska do Wschowy.

Dzięki licznym mapom każdy łatwo odszuka aktualne położenia, a w przypadku błędu nawigacyjnego szybko będzie mógł skorygować kierunek jazdy.

Praca Pana Antoniego Boka –  znanego głogowskiego regionalisty – zawiera też liczne ciekawostki związane z opisywanym terenem, a bywa, że także miejscowe legendy. Jest bogato ilustrowana, zawiera przejrzysty układ topograficzny.

Jakość papieru sprawia, że teksty, mapy i inne ilustracje są czytelne, a książeczkę przyjemnie trzyma się w dłoniach. Niewielkie wymiary 19 x 12 cm sprawiają, że łatwo ją włożyć do kieszeni plecaka czy rowerowej sakwy.

Na koniec wypadnie podkreślić, że Przewodnik będzie przydatny także dla rowerzystów zainteresowanych wyprawami po Pojezierzu Sławskim czy do Puszczy Tarnowskiej. Pan Antoni Bok swoimi kilkoma projektami trasowym „zintegrował” bowiem te obszary z Ziemią Głogowską.

Dzięki temu ktoś, kto korzysta np. z Jodłowskich Tras Turystycznych może łatwo przemieścić się na którąś z tras podgłogowskich i odwrotnie. Podobnie możliwości otwierają się przed rowerzystami ze Wschowy i Sławy.

Wszytko to sprawia, że lektura rekomendowanej pracy dostarczy czytelnikowi rzetelnej wiedzy nie tylko o Głogowskiej Starówce, ale także Dębówku, Czerwonej Małpie czy Studni Hausmanna - obiektach fizjograficznych  położonych w głębi Tarnowskich Borów.

Autorowi gratuluję wspaniałego dzieła a cyklistom wszystkich kategorii życzę szerokiej drogi.

Przewodnik będzie do nabycia od dnia inauguracji sezonu turystycznego w Głogowie, tj. od 1 maja bież. roku. W cenie niekomercyjnej ok. 15 zł będzie go można kupić w tej miejscowości m.in. w: Bibliotece PWSZ przy ul. Piotra Skargi 5, w kasie Muzeum Archeologiczno-Historycznego i Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Koszarowej. Można także wejść w jego posiadanie w drodze sprzedaży wysyłkowej po skontaktowaniu się z Autorem pisząc na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub telefonicznie pod numerem: 503 691 436.

W tym ostatnim wypadku należy jednak do ceny niekomercyjnej doliczyć koszty wysyłki.

Jan WOJTASIK

Antoni Bok, Trasy rowerowe w okolicach Głogowa, Wyd. Towarzystwo Ziemi Głogowskiej, Głogów 2017 s. 147

 

pogoda.net