Jodłów. Inauguracja tegorocznego jodłowskiego sezonu rajdowego nastąpi w sobotę 5 maja.  Pierwsza spośród zorganizowanych przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów wypraw skieruje się do zachodniej części Puszczy Tarnowskiej, a jednym z ważniejszych celów będzie dojazd do "Studni Ducha Puszczy".

Nazwa ta oznacza niewielki sztuczny zbiornik wodny utworzony w niecce terenowej na skrzyżowaniu starych leśnych traktów z Siedliska do Drogoniowa [Na Oberżę] i z Lipin do Borowca [Lipińska Droga].

Rajd wystartuje tradycyjnie z o godz. 10.00 z Jodłowskiego Ronda. Pierwszym etapem będzie dojazd do Dębowego Jaru i Gaju Wandy. Stamtąd rowerzyści trasą HUBERTA udadzą się na zachód, odwiedzając kolejno Bukowego Króla Puszczy, Dawną Stanicę Myśliwską i Studnię Ducha.

Po skierowaniu się na południe, kolejnymi miejscami zwiedzania będą relikty szwedzkich umocnień z czasów wojny trzydziestoletniej w okolicy Czerwonaka, a w drodze powrotnej: Kraina daglezji i cyprysów, zbiornik wodny Studnia Haussmana,  głaz „Czerwona Małpa”, Zamek Geibla, czyli miejsce po dawnych pawilonach myśliwskich księcia Henryka i Dębówko.

Osoby zainteresowane bardziej wyczynowymi aspektami rajdu będą mogły na zasadzie tzw. agrafki opuścić zasadniczy peleton w okolicach szwedzkich szańców, fioletową trasą HUBERTA dojechać do przeprawy "Krzycki Rów" w pobliżu Przyborowa, a następnie korzystając z zielonego szlaku rowerowego połączyć się z resztą grupy w okolicach "Czerwonej Małpy".

Szacuje się, że wyprawa potrwa około 6 godzin, długość trasy nie powinna przekroczyć 30-32 km, a przeważająca część rajdu przebiegać będzie leśnymi drogami gruntowymi, fragmentarycznie tylko o nawierzchni szutrowej. Liczyć się też należy z kilkoma niewielkimi podjazdami.

Zgodnie z wypracowaną kilkuletnią już tradycją, także ten rajd będzie miał przede wszystkim charakter poznawczy. Zakłada się bowiem przybliżenie uczestnikom turystyczno-krajoznawczych leśnych atrakcji i osobliwości przyrodniczych powiatu wschowskiego i nowosolskiego.

Innym jego celem jest pogłębienie i rozszerzenie wiedzy uczestników o historii Puszczy Tarnowskiej. Warto przy tej okazji przypomnieć, że w tym roku mija 400 lat od wybuchu wojny trzydziestoletniej, której liczne epizody rozegrały się na obszarze Puszczy i która to wojna odcisnęła silne piętno na losach okolicznych miejscowości i ich mieszkańców.

Wyprawa zachowuje oczywiście również walory przedsięwzięcia rekreacyjnego,  promuje upowszechnienie turystyki kolarskiej jako formy aktywnego wypoczynku, bliski kontakt z przyrodą, a także doskonalenie umiejętności poruszania się w zróżnicowanym krajobrazowo, porośniętym rozległymi lasami terenie.

Patronat nad rajdem przyjęło Nadleśnictwo Nowa Sól. Należy więc spodziewać się dodatkowych atrakcji. Po powrocie do Jodłowa uczestników czeka poczęstunek oraz różnorakie okolicznościowe pamiątki.

Udział w wyprawie jest bezpłatny, a liczba uczestników nie podlega ograniczeniu. Z przyczyn organizacyjnych Zarząd Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów prosi jednak o wcześniejszą rejestrację wszystkich chętnych. Można to uczynić telefonicznie pod numerem 514-787-525 lub drogą elektroniczną pod adresem: <<  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  >>.

Z uwagi na prognozowany czas wyprawy konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednią ilość napojów oraz pożywienia. Jak zawsze, warto też pamiętać o odpowiednim przygotowaniu roweru, doborze stosownej do pory roku i możliwych zmian pogody odzieży, a także środkach do odstraszania owadów.

Redakcja "Tekstów & pejzaży" współpracuje przy organizacji wyprawy oraz sprawuje nad nią medialny patronat.

Jan WOJTASIK

Na mapce poniżej trasę rajdu oznaczono kolorem ciemnobrązowym, a kierunek przemieszczania się czerwonymi strzałkami, z kolei na mapach Google symbolicznie oznaczono trasę wyprawy i podziałkę kilometrową  

pogoda.net