Siedlisko. Organizacja rajdów rowerowych tematycznie związanych z historią Siedliska coraz mocniej wrasta w program Święta Bzów, jako impreza towarzysząca głównym uroczystościom. Przedsięwzięcie tego rodzaju zapowiada Fundacja "Karolat" także w roku 2018. 

Rodzinny rajd rowerowy pod hasłem „Szlakiem szwedzkich szańców” zaplanowany został tym razem na dzień 29 kwietnia. Uczestnicy rajdu wystartują o godz. 10,00 sprzed Zamku Karolat, a następnie historycznym Traktem Pruskim dojadą do Kanału Kopalnica.

Kolejnym etapem będzie Przyborów. Później, po dojechaniu do Nowosolskiej Doliny Odry, rowerzystów czeka przeprawa do pozostałości dawnej reduty obronnej. Zbudowali ją Szwedzi w latach trzydziestych XVII wieku. Stanowiła jeden z ważnych elementów w systemie okrężnej obrony kwatery głównej wojsk szwedzkich, która znajdowała się w Siedlisku.

Po zwiedzeniu reduty nastąpi przejazd duktami leśnymi w kierunku użytku ekologicznego "Kosaciec" i dalej szosą do Stanów, a stamtąd uczestnicy wyprawy pojadą w głąb Puszczy Tarnowskiej. Tam będzie okazja zobaczyć dorodną plantację sosny wejmutki – jednego z obcych gatunków rosnących w naszych lasach, a także zwiedzić miejsce po kolejnym dziele obronnym z okresu wojny trzydziestoletniej, tzw. birecie, którego lokalizacja i uzbrojenie zapewniały kontrolę nad dawnymi traktami leśnymi.

Warto podkreślić, że jeden z odcinków tego fragmentu rajdu będzie przebiegał po tzw. Czarnej Drodze. To historyczna „Droga Smolarniana” [niem. Pechhutten Weg]. Jak wynika z nazwy, prowadziła do centralnych rejonów dawnej Puszczy i służyła smolarzom do transportu wytwarzanej tam smoły.

Rajd – podobnie jak w roku ubiegłym - zakończy się po przejechaniu 25 km ogniskiem w Zwierzyńcu, gdzie najprawdopodobniej zlokalizowany był kolejny element szwedzkich obwarowań. Powrót do Siedliska można będzie kontynuować indywidualnie lub w szyku zwartym.

Łączna długość trasy nie powinna przekroczyć 30 km. Znacząca jej część przebiegać będzie leśnymi drogami utwardzonymi szutrem. Należy jednak liczyć się z odcinkami nieco trudniejszymi.

Poza walorami rekreacyjnymi, rajd dostarczy okazji do poznania historii d. Puszczy Tarnowskiej oraz jej współczesnych wartości przyrodniczych i znaczenia gospodarczego. 

Udział w wyprawie jest bezpłatny, a liczba uczestników nie podlega ograniczeniom. Z przyczyn organizacyjnych Zarząd Fundacji prosi jednak o wcześniejszą rejestrację wszystkich chętnych. Można to uczynić pisząc na adres e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .

Z uwagi na prognozowany czas wyprawy konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednią ilość napojów oraz pożywienia, w tym zwłaszcza kiełbasek nadających się do upieczenia w ognisku. 

Jak zawsze, warto też pamiętać o odpowiednim przygotowaniu roweru, doborze odzieży stosownej do pory roku i możliwych zmian pogody, a także środkach do odstraszania owadów.

Redakcja "Tekstów & pejzaży" współpracuje przy organizacji wyprawy oraz sprawuje nad nią medialny patronat.

Jan WOJTASIK 

 

 

pogoda.net