Nowa Sól. Jak już kilkakrotnie informowałem, wprowadzane na stronę Tekstów i Pejzaży nowe artykuły oraz nowe galerie łatwo zauważyć przeglądając na bieżąco kolumnę "rozmaitości" czy "nowości w witrynie". Inaczej wygląda sprawa z tekstami oraz galeriami, które wcześniej opublikowane - w późniejszym czasie podlegają korekcie lub uzupełnieniu.

Korekta taka nie jest widoczna z poziomu strony głównej, a jej znalezienie wymagałoby każdorazowo przejrzenia całej zawartości witryny, czego normalnie raczej się nie robi. Dlatego ważniejszym aktualizacjom i uzupełnieniom poświęcam od czasu do czasu osobną sygnalizację na stronie głównej.

Spośród najważniejszych aktualizacji, które ostatnio zostały wprowadzone warto zapewne wskazać tekst poświęcony Krzywemu Dębowi. Ilustracje do tego tematu zostały uzupełnione zdjęciem z 1927 r. odnalezionym w pracy autorstwa Theodora Schube o pomnikach przyrody i obszarach prawnie chronionych.

Istotnemu uzupełnieniu uległa treść artykułu nt. Dębówka - nieistniejącej już osady leśnej. Stało się to możliwe dzięki pozyskaniu w Internecie tekstu poświęconego funkcjonującemu w tej miejscowości w 1932 r. obozowi pracy przymusowej, a także informacjom uzyskanym od Pana Antoniego Boka z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej. Te same materiały posłużyły też do uzupełnienia o kolejne ważne daty Kalendarium Puszczy Tarnowskiej.

Ostatnia z zasygnalizowanych zmian dotyczy tekstu oraz zestawu zdjęć Dębowej Polany. Przeprowadzone badanie miejsca doprowadziło bowiem do ujawnienia, że rosną tam także sosny wejmutki, a – co szczególnie istotne – trafił się nawet pojedynczy egzemplarz sosny czarnej. Poza wspomnianą już sosną, daglezjami i cyprysikiem Lawsona to kolejny przedstawiciel obcych gatunków ubogacających zasoby flory współczesnych Borów Tarnowskich. O powszechnie spotykanych tu akacjach czy kasztanowcach oczywiście nie wspominam.

Dodam tylko jeszcze, że w miarę możliwości wymieniane są też zdjęcia w slajderze. Aktualną zaś zawartość dynamicznego slajdera ze strony głównej można spokojniej przejrzeć w galerii Fotografia tapetowa. Zdjęcia z galerii w pełnowymiarowej wersji elektronicznej wysyłam pt. Czytelnikom jedynie na żądanie.

Nieprzerwanie trwa uzupełnianie galerii pt. Portrety drzew naszych i galerii Umarłe drzewa, a także Kalendarium nauk sądowych. W październiku 2017 r. o dwa kolejne dokumenty uzupełniona została też zakładka zawodowego archiwum.

Jednocześnie wszystkich Czytelników tej strony zapraszam do portalu National Geographic, gdzie wybrane fotografie publikuję w pełnym wymiarze elektronicznym i skąd mogą być pobierane samodzielnie, a także oceniane i komentowane.

Życzę przyjemnej i przynoszącej pożytek lektury.

Jan WOJTASIK

 

pogoda.net