Drezno. Jak już miałem okazję napisać wcześniej, dzięki inicjatywie Pana Franka Müllera z Drezna i ogromnej pomocy Pana Alfreda Röslera – znanego sławskiego przyrodnika i regionalisty, w dniu 11 sierpnia b.r. o godz. 17, 30 w bibliotece drezdeńskiej dzielnicy Laubegast, która jest gminą partnerską Sławy została otwarta wystawa 28 moich zdjęć pokazujących piękno Pojezierza Sławskiego.

Znalazły się na niej przede wszystkim fotografie akwenów wodnych w okolicy Sławy: Jeziora Sławskiego, Tarnowskich Dużego i Małego, Głuchowskiego, Świętego czy Kuźnickiego. Prezentowanej galerii nadano tytuł: "Kolory wody i nieba", a w miejscowej prasie w podtytułach niekiedy zaznaczano, że zdjęcia ukazują Pojezierze Sławskie podczas zmieniających się pór roku i dnia.

Ponieważ nie miałem możliwości uczestniczenia w wernisażu wystawy, wraz z żoną, synem Łukaszem i wnukiem Szymonem udaliśmy się do Drezna, żeby na własne oczy zobaczyć i ocenić sposób zorganizowania ekspozycji.

Wyniki tej "lustracji" wypadły znakomicie. Przed budynkiem zawieszono informujący o wystawie sporej wielkości baner. Zdjęcia bardzo dobrze zostały wkomponowane w wystrój biblioteki. Z jednej strony w żaden sposób nie zakłócają jej normalnej pracy, z drugiej zaś są łatwo dostępne dla każdej osoby, która odwiedza placówkę.

Dzięki uprzejmości Pana Franka Müllera mieliśmy okazję rozmawiać z osobami kierującymi Biblioteką w Laubegast, przedstawicielami lokalnej gazety, przede wszystkim jednak zwiedzić Laubegast – kiedyś rybacką wioskę nad Łabą, obecnie dzielnicę Drezna i oczywiście samo Drezno. 

Dokumentujące wystawę zdjęcia wykonał Łukasz Wojtasik. Ostatnia z fotografii jest skanem okolicznościowej notatki w lokalnej gazecie "Leubener Zeitung". Zdjęcia pejzażu miejskiego Drezna zamieściłem TUTAJ.

Jan WOJTASIK


pogoda.net