Sława - Drezno. […] Gdy w jesienny poranek spojrzymy na akwen od strony "dzikiej plaży" to snujące się opary mgieł sprawiają wrażenie, iż jezioro nie ma kresu. Podobnie gdy jesienne wichury piętrzą na jeziorze wysokie fale wydaje się, że otacza nas morski sztorm. Jezioro o każdej porze roku ma inny wygląd, ale zawsze urzeka nas swoim ogromem i pięknem. […]

Przytoczona opinia pochodzi z przewodnika turystycznego autorstwa Ryszarda Grycy i Alfreda Röslera pt. "Sława i okolice" wydanego w 2017 r. i stanowi dobre motto dla ważnego dla mnie wydarzenia związanego z fotograficznymi zainteresowaniami.

O tym, że Jezioro Sławskie potrafi być niezwykle urokliwe nikogo, kto miał możliwość cieszenia się jego widokiem przez dłuższy czas, przekonywać nie trzeba. W dłuższym przedziale czasu zawsze zdarzy się taka chwila, w której jezioro potrafi ukazać pełnię swojej krasy. Takie chwile są też wyzwaniem dla każdego fotografa – pejzażysty. Starałem się z nich korzystać zawsze, kiedy tylko była taka możliwość.

Dzięki inicjatywie Pana Franka Müllera z Drezna i pomocy Pana Alfreda Röslera – znanego sławskiego regionalisty została przygotowana wystawa 28 zdjęć pokazujących piękno Pojezierza Sławskiego, przede wszystkim akwenów wodnych w okolicy Sławy: Jeziora Sławskiego, Tarnowskich Dużego i Małego, Głuchowskiego, Świętego czy Kuźnickiego.

Jej wernisaż zaplanowano w dniu 11 sierpnia b.r. o godz. 17, 30 w bibliotece drezdeńskiej dzielnicy Laubegast, która jest gminą partnerską Sławy. Wystawa będzie czynna do 9 września.

Jan WOJTASIK

 

 

pogoda.net