Jodłów. Wiadomo, Jodłów to nie Karpacz, a wzgórza, które okalają go od zachodu i południa nie są Karkonoszami. Nie oznacza to wcale, że rowerowa wyprawa po Puszczy Tarnowskiej nie jest w stanie dostarczyć wrażeń i zmusić do wydatkowania energii porównywalnej niemal z wymagającymi trasami karkonoskimi.

W sobotę 8 lipca 2017 r. o godz. 10.00 z jodłowskiego ronda wyruszy rajd dedykowany śmiałkom, którzy zechcą zmierzyć się ze zjazdami i podjazdami oraz innymi trudami na szlaku "Jarów i wzniesień Puszczy Tarnowskiej".

Plan zakłada start i metę w Jodłowie. Na trasie wyprawy znajdą się kolejno takie charakterystyczne dla puszczańskiego krajobrazu miejsca, jak: LPO "Na Rozdrożu", Góra Jana Jurysty (92 m. n.p.m.), Góra Pechowa (102 m.), Góra Wodna (110 m.), Dębowy Jar, Góra Mirkowa (120 m.), Wysoka Hala (119 m.), Dębówko, wieża obserwacyjna p/poż. (115 m.), Źródełko Miłości i źródełko jodłowskie "Przy Starej Kuźni". Szacowana długość trasy nie powinna przekroczyć 20-21 km., a czas przejazdu 3 – 4 godzin.

Przytoczone uwagi nie zmieniają w niczym zasady, że rajd "Jary i wzniesienia Puszczy Tarnowskiej" jest kolejną wyprawą z cyklu "Poznajemy Tajemnice Puszczy".  Tak - jak pozostałe rajdy z tego cyklu - jest rajdem rodzinnym, ma cele rekreacyjne, ale nie traci walorów poznawczych o charakterze historyczno-przyrodniczym. Uczestnicy wyprawy będą mieli sporo okazji do poszerzenia wiedzy o odwiedzanych miejscach. Niektórych z nich, np. Źródełka przy Starej Kuźni nie było wcześniej w programie żadnej z jodłowskich wycieczek. 

Z uwagi na prognozowany czas wyprawy konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednią ilość napojów oraz pożywienia. Jak zawsze, warto też pamiętać o odpowiednim przygotowaniu roweru, doborze odzieży stosownej do pory roku i możliwych zmian pogody, a także środkach do odstraszania owadów. 

Udział w wyprawie jest bezpłatny, a liczba uczestników nie podlega ograniczeniu. Z przyczyn organizacyjnych Zarząd  Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów prosi jednak o wcześniejszą rejestrację wszystkich chętnych. Można to uczynić telefonicznie pod numerem 514-787-527 lub drogą elektroniczną pod adresem: <<   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  >>. Na uczestników czekają atrakcyjne pamiątki.

Redakcja "Tekstów i Pejzaży" współuczestniczy w przygotowaniu koncepcji rajdu oraz przyjęła nad nim patronat medialny. Więcej o trasie rajdu można natomiast przeczytać TUTAJ

Jan WOJTASIK


pogoda.net