Jodłów – Grochowice. Jodłowskie rajdy rowerowe "Do Zrębów Stachury" powoli obrastają w tradycję. Ich terminy związane są ściśle z organizowaną w Grochowicach "Stachuriadą" – imprezą plenerową poświęconą Edwardowi Stachurze – pisarzowi i poecie młodego powojennego pokolenia.

Tegoroczną wyprawę z Jodłowa do Grochowic zaplanowano w czasie uwzględniającym nie tylko rekreację rowerową czy poznawanie południowo-wschodnich rubieży Puszczy Tarnowskiej, ale także w czasie umożliwiającym jodłowskim rowerzystom udział w niektórych przynajmniej punktach programu "Stachuriady".

Z tego też powodu – inaczej niż w przypadku pozostałych wycieczek - początek rajdu organizatorzy wyznaczyli na godz. 13.00. Miejsce startu pozostało tradycyjne. Jest nim tzw. jodłowskie rondo w centrum miejscowości.

Współorganizatorami wyprawy są Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów oraz Nadleśnictwo Sława Śląska. W drodze do Grochowic zaplanowano krótkie postoje przy Głazie Andrzeja, Babrzysku oraz Cegielni. Powrót nastąpi Drogą Żużlową przez Dębówko. Szacowany czas przejazdu w obie strony nie powinien przekroczyć 5 – 6 godzin, a długość trasy 28 - 30 km.

Udział w wyprawie jest bezpłatny, a liczba uczestników nie podlega ograniczeniu. Z przyczyn organizacyjnych Zarząd  Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów prosi jednak o wcześniejszą rejestrację wszystkich chętnych. Można to uczynić telefonicznie pod numerem 514-787-527 lub drogą elektroniczną pod adresem: <<  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  >>. Na uczestników czekają atrakcyjne pamiątki.

Z uwagi na prognozowany czas wyprawy konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednią ilość napojów oraz pożywienia. Jak zawsze, warto też pamiętać o odpowiednim przygotowaniu roweru, doborze stosownej do pory roku i możliwych zmian pogody odzieży, a także środkach do odstraszania owadów. 

Redakcja "Tekstów i Pejzaży" współuczestniczy w przygotowaniu rajdu oraz przyjęła nad nim patronat medialny.

Jan WOJTASIK 

 

pogoda.net