Jodłów. Tegoroczny sezon rowerowy w Jodłowie zainaugurowany został oficjalnie już 1 maja ciekawą, chociaż dla części uczestników nieco trudną wyprawą do Siedliska. Kolejny majowy rajd będzie zdecydowanie bardziej rekreacyjny i ograniczy się do "spaceru" po północno-wschodnim obszarze Puszczy Tarnowskiej.

Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów zaprasza rowerzystów już w sobotę 20 maja 2017 r. Tradycyjnie o godz. 10.00 z Ronda Jodłowskiego w centrum wioski wyruszy wyprawa pod intrygującym hasłem "Tajemnice Puszczy Tarnowskiej".

Pierwszym etapem będzie tym razem Dąbrowno, a na dojazd do tej miejscowości wytypowano d. Drogę Krawędziową i Górę Pechową [Smolniak]. Najprawdopodniej uda się przy tej okazji odwiedzić też najbardziej znane w okolicy lądowisko motolotni. Następnie Stara Droga Pocztowa powiedzie peleton w kierunku Gaju Wandy i Zamku Geibla. Kolejnymi punktami będą Wysoka Hala [Wzgórze Almy] i Dębówko – nieistniejąca już osada leśna z ciekawą przeszłością. Powrót do Jodłowa nastąpi czarną Jodłowską Trasą Rekreacyjną.

Łączna długość trasy nie powinna przekroczyć 22 km. Znacząca jej część przebiegać będzie leśnymi drogami utwardzonymi szutrem. Poza walorami rekreacyjnymii, rajd dostarczy okazji do poznania historii d. Puszczy Tarnowskiej, jej współczesnych walorów przyrodniczych i znaczenia gospodarczego. Na uczestników czekają też okolicznościowe upominki, w tym zwłaszcza nowa edycja mapy "Puszcza Tarnowska – Jodłowskie Trasy rekreacyjne".

Udział w wyprawie jest bezpłatny, a liczba uczestników nie podlega ograniczeniu. Z przyczyn organizacyjnych Zarząd Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów prosi jednak o wcześniejszą rejestrację wszystkich chętnych. Można to uczynić telefonicznie pod numerem 514-787-527 lub drogą elektroniczną pod adresem: <<  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  >>.

Z uwagi na prognozowany czas wyprawy [ok. 4 godz.] konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednią ilość napojów oraz pożywienia. Jak zawsze, warto też pamiętać o odpowiednim przygotowaniu roweru, doborze stosownej do pory roku i możliwych zmian pogody odzieży, a także środkach do odstraszania owadów. O konieczności zachowania niezbędnej przezorności podczas zwiedzania lasów wielokrotnie przypominali leśnicy oraz Gazeta Lubuska.

Redakcja "Tekstów & pejzaży" współpracuje przy organizacji wyprawy oraz sprawuje nad nią medialny patronat.

Jan WOJTASIK

Schematyczny przebieg trasy rajdu można zobaczyć na mapce poniżej. Planowaną trasę oznaczono kolorem ciemnoniebieskim

 

pogoda.net