Siedlisko. Siedlisko od samego początku swego istnienia związane było z Puszczą Tarnowską. Nie bez powodu ten duży kompleks leśny nosił historyczne nazwy "Puszczy Karolackiej" czy "Puszczy Siedliskiej", a związki gospodarcze trwają do czasów współczesnych.

Zrozumiałe więc, że poznawanie Puszczy na rowerze staje dla mieszkańców Siedliska i okolic jednym z ważnych przedsięwzięć towarzyszących "Świętu Bzów".

Tegoroczny rajd rowerowy Fundacji Karolat wystartuje 3 maja o godz. 10,00 sprzed zamku Karolat i potrwa ok. 6 godz. Uczestnicy dojadą do centralnych obszarów d. Puszczy Tarnowskiej tzw. Traktem Pruskim. W planie zwiedzania znajdą się kolejno takie m.in. miejsca, jak: Studnie Ducha Puszczy i Haussmana, Czerwona Małpa, Głaz "Widmo" czy Szaniec Szwedzki w okolicy d. leśniczówki Czerwonak. Na terenie stanicy myśliwskiej w Zwierzyńcu przewidywany jest odpoczynek przy ognisku. Tam też nastąpi oficjalne zakończenie wyprawy.

Łączna długość trasy nie powinna przekroczyć 25 km. Znacząca jej część przebiegać będzie leśnymi drogami utwardzonymi szutrem.

Poza walorami rekreacyjnymi, rajd dostarczy okazji do poznania historii d. Puszczy Tarnowskiej oraz jej współczesnych walorów przyrodniczych i znaczenia gospodarczego. 

Udział w wyprawie jest bezpłatny, a liczba uczestników nie podlega ograniczeniom. Z przyczyn organizacyjnych Zarząd Fundacji prosi jednak o wcześniejszą rejestrację wszystkich chętnych. Można to uczynić pisząc na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .

Z uwagi na prognozowany czas wyprawy konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednią ilość napojów oraz pożywienia, w tym zwłaszcza kiełbasek nadających się do upieczenia w ognisku. 

Jak zawsze, warto też pamiętać o odpowiednim przygotowaniu roweru, doborze odzieży stosownej do pory roku i możliwych zmian pogody, a także środkach do odstraszania owadów. O konieczności zachowania przezorności i rozsądku podczas zwiedzania lasów przypomnieli ostatnio także leśnicy oraz Gazeta Lubuska.

Redakcja "Tekstów & pejzaży" współpracuje przy organizacji wyprawy oraz sprawuje nad nią medialny patronat.

Jan WOJTASIK

Na mapce poniżej przedstawiono pogrubionym zielonym kolorem planowaną trasę rajdu. Linia przerywana oznacza sugerowany dojazd ze Zwierzyńca do Siedliska po zakończeniu wycieczki. 

/

pogoda.net